השפעת האינפלציה על שוק הדיור: כל מה שרציתם לדעת

מיותר לציין כי בעידן המודרני של היום, אנחנו נוטים להרגיש יותר ויותר את ההשפעות הכלכליות השונות ברחבי העולם שכן, ממשבר הקורונה עברנו ישירות למצב של אינפלציה גלובלית, מה שהשפיע בצורה נרחבת על הכלכלה הישראלית והעולמית כולה, כאשר אחד מהדברים הבולטים ביותר הינו השפעות האינפלציה על שוק הדיור. על כן, תחילה חשוב לציין כי האינפלציה היא למעשה תוצאה טבעית של המצב, תוצאה שנוצרה בעקבות הזרמה של כספים למשק על ידי הממשלה במהלך השנים האחרונות. יחד עם זאת, עליכם לזכור כי שיעור האינפלציה במדינת ישראל עומד על כארבעה אחוזים בשנה, נתון יחסית נמוך בהשוואה לשאר האזורים השונים ברחבי העולם כמו ארצות הברית, בה הנתון עשוי אף להגיע לרמת אינפלציה של שבעה אחוזים בשנה. במילים אחרות – על מנת להילחם בשיעור האינפלציה הקיים, לבנק המרכזי ברחבי כל מדינה יש אחד מרכזי אחד והוא העלאת הריבית במשק. כיצד הפעולה משפיעה על שוק הדיור במדינת ישראל אתם שואלים? ובכן, על מנת לעשות לכם קצת סדר, איגדנו עבורכם למאמר הבא את כל אשר תצטרכו לדעת בנושא.

 

הקשר בין אחוז הריבית להשפעה האינפלציה על שוק הדיור

 

בין אחוז הריבית לבין שוק הדיור במדינת ישראל ובעולם בכלל קיים קשר ישיר שכן, הרוב המוחלט של המשקיעים מחפשים אחר אפיק ההשקעה בו הם יוכלו להנות מרווח גבוה יותר במטרה לקבל את התשואה הגבוהה ביותר על ההשקעה שלהם, מה שבא לידי ביטוי גם בריביות נמוכות. במילים אחרות – בעת בה אחוז הריבית אפסי או לחילופין נמוך במיוחד, הרי כי הנטייה של המשקיעים לא תהיה לשמור את ההון שלהם בבנק אלא לחפש אחר אפיקי השקעה כאלו ואחרים שיניבו להם רווח כלכלי גבוה. כך למעשה, ככל שהמשקיעים השונים בוחרים באפיק הנדל"ן, עולה הביקוש בשוק הדיור וכתוצאה מכך, מחירי הנדל"ן עולים בהתאם. מאידך, בעת בה הבנק המרכזי מחליט להעלות את אחוז הריבית על המשק, הרי שהדבר עלול להשפיע באופן ישיר על שוק הנדל"ן בטווח הרחוק. יחד עם זאת, עליכם לזכור כי במידה ואחוז הריבית יהיה משתלם יותר באפיקי ההשקעה השונים ביחס להשקעות בנדל"ן, ניכר כי נתחיל לראות לא מעט משקיעים שבוחרים באפיקי ההשקעה השונים, בין אם מדובר על שוק ההון ובין אם מדובר על כל אפיק השקעה אחר.

 

אז האם מחירי השכירות עולים?

 

אחת השאלות המטרידות ביותר במהלך השנים האחרונות היא האם מחירי השכירות ימשיכו לזנק כלפיי מעלה שכן, עד לעת הזו מדדי השכירות לא מראים זאת. אך יחד עם האמור, ניכר כי הזעקות של שוכרי הדירות נזעקו מכל עבר, זעקות שמצביעות על כך שבעלי הדירות בוחרים להעלות את שכר הדירה בעשרות אחוזים. על כן, מיותר לציין כי מדובר על תלונות עם ביסוס רב מאחוריהן שכן, אין הדבר בלתי סביר כי במהלך שנה שבה עולים מחירי הדירות בקצב דו ספרתי, מחירי השכירות לא יעלו בכלל, אלא אם מדובר על מצב בו יש עודף בהיצע הדירות, מה שבטוח לא המצב אצלנו בארץ. אז מחירי השכירות עולים? ובכן, תלוי את מי אתם בוחרים לשאול. על כן, מיותר לציין כי את המחיר המשמעותי משלמים השוכרים החדשים, אלה שרצים בין הדירות השונות, בעוד כי עלייה של 5% בחודש באה לידי ביטוי בקצב של מאות שקלים בחודש, קצב מהיר שמצדיק את התלונות לחלוטין.

 

מאמרים אחרונים

פרוייקטים אחרונים

דילוג לתוכן